החזון וקצת עלינו

מידג"ם הינו ארגון ללא כוונת רווח המהווה תשתית לאומית למחקרים ביו-רפואיים בישראל.
מידג"ם- מאגר ישראלי של דגימות ביולוגיות למחקר – הינו ביובנק (biobank) שמטרתו להבטיח גישה זמינה למידע ודגימות, עבור חוקרים מבתי חולים, מהאקדמיה ומהתעשייה. מידג"ם יסייע למחקרים שיובילו לפיתוח דרכי אבחון חדשות, טיפולים, תרופות וטכנולוגיות חדשות; לטובת הציבור ולהעשרת הידע המדעי.

מקור הדגימות שבמאגר הינו משאריות רקמה, המוסרות במהלך ניתוחים בבתי החולים, ודגימות דם. הדגימות נאספות, רק אחרי שהמטופל הסכים מראש לתרום את הדגימות ולאחר שהובהר, כי הן לא נחוצות לטיפול ולאבחנה. המידע הקליני הנדרש למחקר נמסר ללא פרטים מזהים של התורם.

בשלב הנוכחי מושם דגש במידג"ם על איסוף דגימות של תורמים חולי סרטן. בארבעה מרכזים רפואיים מובילים בישראל: הדסה, רמב"ם, שיבא ומרכז רפואי ת"א (איכילוב) אוספים את התרומות והמידע. משרדי מינהלת מידג"ם שוכנים במכון ויצמן.

משרד הבריאות, בהובלת המדען הראשי, פרופ' אבי ישראלי, אחראי על ההקמה וההוצאה לפועל של המיזם, בהתאם לחוק הישראלי ולעקרונות הבינלאומיים המקובלים.  יו"ר מועצת המנהלים של מידג"ם הינו חתן פרס נובל – הפרופסור אהרון צ'חנובר, אשר היה מיוזמי מידג"ם. פורום תל"מ יזם וממן המיזם.

החזון:

שאיפות מידג"ם הינן:
– להיות מאגר שישמש כתשתית מתקדמת למחקר הביו-רפואי המתקדם ביותר בישראל, וכן יעודד שיתוף פעולה בין מרכזים רפואיים לבין האקדמיה והתעשייה בישראל ובעולם. מטרת בנק הרקמות הינה לענות על הצורך ברקמות אנושיות, עבור המחקר המדעי והתעשייה הביו-רפואית והביו-טכנולוגית בישראל.

– לאפשר האצת תהליכי מחקר וגילויים מדעיים ברמה פרוטאומית, גנומית ומולקולרית, בתחומי מחלות הסרטן ומחלות אחרות. זאת באמצעות איסוף ואחסון של דגימות ביולוגיות איכותיות ומאופיינות היטב, לשימושם של מדענים בארץ ובעולם.

– לאפשר שימוש במשאבים הלאומיים, למען פיתוח סמנים ביולוגיים, אמצעי אבחון וגילוי מוקדם וטיפולים חדשניים המותאמים לחולה.