מידע לחוקרים

רקע

לאחר פענוח גנום האדם, הולכת ומתבררת החשיבות של מחקר השונות האישית בין בני אדם והבנת היחס בין שינויים אלו, בין מולדים או נרכשים, להתפתחות מחלות. כמו כן מתברר הקשר לשונות תגובת החולים לטיפולים ולתרופות.

שימוש בכלים מדעיים חדשניים (Omics), יאפשר הבנה יסודית ומעמיקה של  הביולוגיה של המחלות, פיתוח סמנים אבחוניים ופיתוח תרופות וטיפולים חדשנים והתאמתם הפרטנית לכל חולה. למשל כלים מתחומי הגנומיקה, והפרוטאומיקה; והשוואת הנתונים על מצב התורמים ומחלתם. לשם כך נחוצים דגימות אחידות באיכותן ומידע קליני מתורמים.

מבנה מידג"ם

מידג"ם בנוי כביו-בנק וירטואלי. המידע והפעילות מול החוקרים מרוכזים במינהלת מידג"ם, ואילו גיוס התורמים, שימור ואחסנת הרקמות והמידע נעשים במוקדי האיסוף בבתי החולים הדסה, רמב"ם, שיבא ומרכז רפואי ת"א (איכילוב). באופן זה עומד לרשות החוקר, אשר זקוק לדגימות, מאגר דגימות אחד גדול ומשותף.  כל המוקדים בבתי החולים משתמשים באותם הנהלים, שיטות העבודה, אופן התיעוד והשימור של הדגימות.  גישה זו מאפשרת אחידות באיכות הדגימות והמידע.

בכל אחד ממוקדי האיסוף בבתי החולים ישנו מאגר מידע (Data-Base) המתאר כל דגימה שנלקחה. מקור המידע מהתיקים הרפואיים, מהדוחות הפתולוגיים, משאלון לתורם ומתיעוד התהליכים במוקד. כל דגימה מזוהה בקוד השמור רק בבית החולים. חלק משדות המידע מועברים מארבעת בתי החולים באופן מאובטח וללא פרטים מזהים למאגר מידע מרכזי שבמינהלת.  באופן זה, עובדי המינהלת יכולים להציע לחוקרים את הדגימות המתאימות ביותר למחקרם, ללא תלות במיקום הדגימות.

מבנה הבנק הוירטואלי מאפשר לחוקרים גישה לדגימות רבות ומגוונות מרחבי הארץ.  בנוסף, מבנה מידג"ם מאפשר מעקב אחר מחלת התורם לאורך שנים (תוך שמירה על פרטיותו בתוך בית החולים). מבנה זה מאפשר לחוקרים קבלת דגימות מרקמות אמיתיות מחולים ומידע רפואי ללא פרטים מזהים. באופן זה חוקר יוכל לקשר את הממצאים, אשר התקבלו מניסויים בפיסת רקמה מחולה מסוים, למידע הרפואי המלווה את הדגימה.

midgam_structure6

מועצת המנהלים

מועצת המנהלים הינה ההנהלה הציבורית של מידג"ם. חבריה הינם מדענים, רופאים, ביו-אתיקנים, נציגי ממשלה, הציבור והתעשייה. המועצה מתווה מדיניות הדוגלת בקידום מצוינות, בשיתוף פעולה, ובשקיפות למען קידום המחקר והפיתוח הביו-רפואי בישראל. המועצה מחליטה, מאשרת ומפקחת על תכניות העבודה של מידג"ם. יו"ר המועצה הוא חתן פרס נובל פרופסור אהרן צ'חנובר.

חברי המועצה הם: (לפי א"ב)
יו"ר:   פרופ' אהרן צ'חנובר, הטכניון
פרופ' רוני אפטה, ראש המחלקה למיקרובילוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה באוניברסיטת בן גוריון
פרופ' צבי בורוכוביץ', יו"ר הוועדה העליונה לניסויים רפואיים בבני אדם – משרד הבריאות
דר' בני זאבי, מנהל שותף בקרן DFJ  תל-אביב
גב' מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן
פרופ' אבי ישראלי, המדען הראשי – משרד הבריאות
פרופ' שלמה נוי, סמנכ"ל מחקר ופיתוח במרכז רפואי שיבא
פרופ' קרל סקורצקי, ראש מינהל רפואה ומחקר בקריה הרפואית רמב"ם
פרופ' מאורה פיינמסר, מנהלת המכון לפתולוגיה במרכז רפואי רבין
מר אילן פלד, ראש תכנית מגנט במשרד המדען הראשי במשרד הכלכלה
פרופ' תמר פרץ, מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה
דר' מיכל רול, מנהלת האגף למחקר ופיתוח, מרכז רפואי ת"א
דר' חגית שווימר, מנהלת תחום מדעי הרפואה במשרד המדע הטכנולוגיה והחלל

הוועדה המתמדת

הועדה המתמדת הינה זרוע ביצועית של מועצת המנהלים. הוועדה מנחה ומבקרת את המינהלת והמוקדים בפעילותם. בוועדה שלושה חברים:

דר' אורה דר, משרד המדען הראשי במשרד הכלכלה
פרופ' אבי ישראלי, משרד הבריאות
פרופ' אהרן צ'חנובר, הטכניון

מינהלת מידג"ם

מינהלת מידג"ם (הממוקמת בקמפוס מכון ויצמן למדע), אחראית על הצד המנהלי של מידג"ם, על ההרמוניזציה ואבטחת האיכות של המאגר ועל הטיפול בבקשות החוקרים.
חברי המינהלת הם:
דר' יהודית כהן, מנהלת מדעית
גב' עדנה סבאג, מנהלת אדמיניסטרטיבית

מוקדי האיסוף

מוקדי האיסוף בארבעה בתי חולים אחראים על גיוס התורמים, איסוף הדגימות והמידע ואחסונם. העבודה נעשית על פי נהלי עבודה אחידים, תוך הקפדה על פרטיות התורמים והסודיות הרפואית שלהם. הצוות כולל מתאמי מחקר, עובדי מעבדה ואנשי מערכות מידע. העבודה נעשית בשיתוף פעולה הדוק עם המכון הפתולוגי של בית החולים.

מנהלות מוקדי האיסוף בבתי החולים הן:
דר' אלמוג רונית, ביה"ח רמב"ם
דר' יצחקי אילת, מרכז רפואי ת"א
פרופ' איריס ברשק, ביה"ח שיבא
דר' מאיר קרן, ביה"ח הדסה

הוועדה המדעית

לוועדה המדעית שלושה תפקידים:

  1. וועדה להקצאת דגימות.
  2. וועדת אתיקה הדנה בסוגיות אתיות העולות במהלך העבודה.
  3. וועדה מייעצת מדעית של מידג"ם.

בוועדה נציגים מבתי החולים (פתולוגים, אפידמיולוגים וקלינאים), מדען ממוסד אקדמי ישראלי, נציג חיצוני, נציגי ממשלה וראש המינהלת.  פרופסור עופר בן-יצחק ראש המחלקה הפתולוגית של ביה"ח רמב"ם הוא יו"ר הוועדה.

יו"ר: פרופ' עופר בן יצחק, ביה"ח רמב"ם
פרופ' איריס ברשק, ביה"ח  שיבא
דר' אמיר און, ביה"ח  שיבא
פרופ' עוז שפירא, ביה"ח הדסה
פרופ' רותי שאקו-לוי, ביה"ח סורוקה
דר' עידו וולף, מרכז רפואי ת"א
פרופ' גיל זיו, ביה"ח  רמב"ם
דר' אביעד זיק, ביה"ח  הדסה
פרופ' יוסי ירדן, מכון ויצמן למדע
דר' ז'נט לזרוביץ, משרד המדען הראשי של משרד הכלכלה
פרופ' ניקולא מבג'יש, מרכז רפואי ת"א
דר' יהודית כהן, מינהלת מידג"ם
דר' ליטל קינן-בוקר, רשם הסרטן משרד הבריאות

 

מימון

מידג"ם ממומן ע"י פורום תל"מ – הפורום לתשתיות לאומיות למחקר ולפיתוח בו שותפים יו"ר ות"ת במועצה להשכלה גבוהה, המדען הראשי במשרד הכלכלה, מנכ"ל משרד המדע הטכנולוגיה והחלל, ראש מפא"ת במשרד הביטחון, סגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר. יו״ר הפורום הינה נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.