מידגם מאגר רקמות – בנק רקמות

מידגם מאגר רקמות – בנק רקמות

מידגם מנהלת מאגר דגימות ביולוגיות ומשמשת כבנק רקמות מוביל בישראל, בפן המקצועי והן בפן האתי והרגולטורי. מאגרי מידגם מהווים תשתית חיונית לקידום מחקרים בתחומי התעשייה הביו-רפואית בישראל.

החזון של מידגם הוא להוות תשתית לאומית לקדום הרפואה המותאמת אישית למען בריאותם ורווחתם של תושבי ישראל, לייצר ערך מוסף ומנוע צמיחה לתעשייה המתקדמת, למוסדות המחקר ולארגוני הבריאות בישראל.

מאגר מידגם הישראלי הוקם על ידי תל"מ (פורום תשתיות לאומיות למחקר) בשנת 2013 ומאז ועד היום הוא מאגד בתוכו מאות אלפי דגימות מלמעלה מ- 13,000 תורמים שבחרו לתרום רקמות לטובת קדום המחקר הרפואי. ברוב המקרים מדובר במחקרים אונקולוגיים של רקמות הנגועות בסוגים שונים של סרטן.

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה בשימוש ברקמות ביולוגיות למחקר הן בתעשיות המתקדמות והן בארגונים אקדמיים ובמרכזים רפואיים. היווסדותה של מידגם והימצאותם של דגימות איכותיות מאפשרת האצה של תהליכי מחקר וגילויים מדעיים בתחום חקר הסרטן, כולל ברמה הגנומית והמולקולרית.

כל תרומה המגיעה למידגם נאספת באחד מהמוקדים שלה הפזורים ברחבי הארץ, בבתי חולים שונים, ממוינת ונשמרת לטובת מדענים וחוקרים העוסקים בחקר מחלות. מידגם משמשת כבנק דגימות ומאפשרת מחקר איכותי ושיתופי פעולה מדעיים, התורמים לבריאות כלל תושבי ישראל והאנושות כולה.

מטרותיה של מידגם

מאגר הדגימות של מידגם משמש כתשתית לחקר ביו-רפואי ומעודד שיתופי פעולה בין מרכזי רפואה שונים לבין מרכזים אקדמיים ותעשייתיים בארץ ובעולם. הזמינות של רקמות אנושיות לטובת מחקר קליני, מאפשרת התקדמות יעילה ואפקטיבית של מחקרים בתחום המחלות הקשות ובהן מחלות אונקולוגיות. זמינות הרקמות מאפשרת פריצות דרך בתחום גילוי מוקדם של מחלת הסרטן וכמובן הרחבת שיטות האבחון של המחלה.

מוקדי מידגם: ביה"ח שיבא, ביה"ח הדסה, מרת"א, ביה"ח רמב"ם.